تاریخچه ژئودزی

تکنولوژی نقشه برداری

تاریخچه ژئودزی

در طول تاریخ ، شکل زمین شده است توسط دانشمندان و فلاسفه مورد بحث است. با 500 قبل از میلاد مسیح اکثر محققان فکر می کردند که زمین کاملا کروی بود. فیلسوف یونانی ارسطو (384-322 قبل از میلاد) به عنوان اولین کسی را امتحان کنید و محاسبه اندازه از زمین دور تعیین شده توسط آن (طول در اطراف خط استوا) او تخمین زده می شود این فاصله 400.000 stades (stadia است اعتبار یونانی اندازه گیری معادل حدود 600 فوت). با یک مایل برابر با 5،280 پا ، ارسطو از راه دور به دور زمین محاسبه می شود حدود 45،500 مایل (اسمیت ، 1988).

حدود 250 سال قبل از میلاد ، یکی دیگر فیلسوف یونانی ، اراتوستن ، اندازه گیری دور از زمین با استفاده از معادله زیر می باشد :

(360 درجه ÷ θ) × (ها)

در این محاسبه ، (ها) است فاصله بین دو نقطه که دروغ شمال و جنوب از یکدیگر در سطح زمین است. اگر شما برای رسم یک خط از هر یک از این نقاط به مرکز زمین ، زاویه بین آنها شکل گرفته است خواهد بود θ.

بدیهی است ، نمی تواند به اراتوستن به مرکز زمین ، پس او از آنجا با استفاده از اندازه گیری زاویه اشعه خورشید می باشد. در ظهر روز طولانی ترین روز سال ، انقلاب تابستانی ، میدرخشید یکشنبه به طور مستقیم به یک چاه عمیق در Syene (که در حال حاضر اسوان ، مصر) ، ریخته گری بدون سایه.

در همان زمان در اسکندریه ، مصر ، متوجه شد که خورشید سایه انداختن معادل حدود 1/50th از یک دایره یا 7.12 درجه. اراتوستن با ترکیب این اندازه گیری فاصله بین Syene و اسکندریه ، در حدود 4،400 stades.

اگر ما به دو شاخه این اعداد را در معادله فوق ، خواهیم داشت : (360 درجه ÷ 7.12 °) که معادل 50 و 50 * 4،400 برابر 220.000 stades ، یا حدود 25،000 کیلومتر. اندازه گیری قابل قبول از امروز دور زمین در حدود 24،855 مایل (اسمیت ، 1988) است. با توجه به ابزار ساده و فناوری است که اراتوستن به حال را در اختیار خود بیش از 2،000 سال پیش ، محاسبات خود را از آنان کاملا قابل توجه است.

همانطور که تکنولوژی توسعه ، دانشمندان و نقشه برداران شروع به استفاده از روشهای مختلف برای اندازه گیری از راه دور. در قرن 16th و 17th ، مثلث بندی شده به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد. سه گوش از روش تعیین موقعیت یک نقطه ثابت با اندازه گیری زاویه به آن را از دو نقطه ثابت دیگر که فاصله از هم جدا شناخته شده است. مثلث تشکیل مبنایی برای بررسی بسیاری از ملی است. در پایان قرن 19th ، تحت پوشش شبکه های مثلث بزرگ ایالات متحده ، هند ، بریتانیا ، و بخش های بزرگی از اروپا است.
 

در پایان قرن 16th ، انجمن سلطنتی در لندن و L' Academie رویال علوم پاریس در پاریس تاسیس شد. به زودی آنها را در مبارزه برای تعیین شکل زمین قفل شد. فرانسه استدلال می کرد که زمین کشیده شده بود ، یا به شکل تخم مرغ. انگلیسی ، با استفاده از نظریه جهانی اسحاق نیوتن از گرانش و علم به این که زمین چرخید به دور محور خود ، تصور می کردند که زمین پهن شده در قطبین شد ، یا مسطح در قطب. برای اثبات نظر خود ، آکادمی در پاریس برگزار اعزامی دو ، یکی به پرو (در حال حاضر اکوادور) در خط استوا ، و از سوی دیگر را به مرز سوئد و فنلاند در نیمکره شمالی. هدف آنها این بود برای اندازه گیری انحنای زمین از شمال به جنوب در عرض هر محل و تعیین مفهوم که از شکل زمین درست بوده است. تلاش آکادمی ثابت کرد که نیوتن درست بود. زمین به شکل کره پهن شده در قطبین (اسمیت ، 1988) پهن.

در طول 100 سال گذشته ، مساحی و برنامه های کاربردی آن فوق العاده پیشرفته. قرن 20th آورده فناوری فضا مبتنی بر اندازه گیری جغرافیایی بسیار دقیق. امروز ، NAVSTAR سیستم موقعیت یابی جهانی ماهواره دانشمندان اجازه می دهد برای اندازه گیری تغییرات در سطح زمین به سانتی متر.

/ 0 نظر / 29 بازدید